Światowy Dzień Mukowiscydozy
Wpisany przez Katarzyna Burek   

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Mukowiscydozy. Mukowiscydoza, to najczęściej występująca przewlekła choroba genetyczna, polegająca na zaburzeniu wydzielania przez gruczoły zewnątrzwydzielnicze. Powoduje ona zmiany w układzie oddechowym oraz w przewodzie pokarmowym. Na mukowiscydozę do tej pory nie ma skutecznego lekarstwa, jednak rozwój medycyny pozwala na ciągłe podnoszenie jakości życia pacjentów i zwiększa jego długość.
Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą od 5 lat organizuje „Bieg po oddech”. Celem tego charytatywnego biegu jest pozyskanie środków na zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz wsparcie w zakupie leków dla chorych na mukowiscydozę, a także szerzenie świadomości na temat tej okrutnej i podstępnej choroby.

Na stadionie sportowym w Starym Mieście „Bieg po oddech” odbył się w ostatnią niedzielę sierpnia, a jego organizatorem był Pan Krzysztof Nowak – chorujący na mukowiscydozę i będący w chwili obecnej po przeszczepie płuc. Trasa tego charytatywnego biegu liczyła 5km.
W tę akcję dla chorych na mukowiscydozę włączyło się również nasze Szkolne Koło Wolontariatu. Jego opiekunki pani Katarzyna Burek i Joanna Czop, przy wsparciu pani Elżbiety Burek i Joanny Grab – współorganizatorki biegu oraz naszej tegorocznej absolwentki Martyny Tabin i Przemka Gęślaka z klasy 7b wraz z mamą dzielnie pokonały dystans 5km.