Czyste powietrze wokół nas

b_150_113_16777215_00_images_zdjecia_p201920_powietrze2020.jpg     W bieżącym roku szkolnym  dzieci 5-6 letnie po raz kolejny wzięły udział w programie antytytoniowym ,,Czyste powietrze wokół nas” realizowanym we współpracy z SANEPIDEM w Leżajsku. W ramach programu dzieci uczyły się rozpoznawać dymy. Dowiedziały się co i dlaczego dymi ? Które dymy szkodzą bardziej, a które mniej oraz  jak powinny zachować się kiedy dorośli palą przy nich papierosy.

     Oprócz zajęć w grupach przedszkolaki wzięły udział w pogadance ze strażakami z PSP w Leżajsku oraz z Panią pielęgniarką szkolną. Na zakończenie programu obejrzały teatrzyk o tematyce ekologicznej pt. ,,Smok czy smog? ‘’ w wykonaniu aktorów teatru Zielony Melonik z Rzeszowa. Spektakl podejmował  temat zanieczyszczenia powietrza. Królewna obdarzona wielkim talentem muzycznym pewnego dnia, nie może wykrztusić z siebie ani jednego dźwięku. Okazuje się, że smog jest tego przyczyną. Z pomocą rusza rycerz, który myli niewinnego smoka, miłośnika ekologii ze smogiem. To dzięki smokowi, rycerz dowiaduje się jak walczyć ze smogiem czyli zjawiskiem zanieczyszczenia powietrza. Działania ekologiczne podejmowane przez rycerza prowadzą do zdobycia serca królewny. Teatrzyk łączył walory edukacyjne z przystępną formą, humorystyczną, atrakcyjną i zrozumiałą dla najmłodszych. Wpłynął na kształtowanie świadomości i wiedzy na temat zanieczyszczeń powietrza zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Fotogaleria