Post hominum memoriam
(jak daleko sięga pamięć ludzka)

,,Nie pytaj próżno, bo nikt się nie dowie, jak nam koniec gotują bogowie..." Tak Horacy kiedyś odpowiedział ,,poszukiwaczom" godziny i sposobu umierania człowieka. Kiedy dotkniemy tajemnicy śmierci, natura nas ludzi protestuje - czy musimy?, za co?, jeszcze przecież nie teraz! Nikt nie chce, ale przecież jesteśmy skazani. Tak, nie mamy nic na swoje usprawiedliwienie! Jeżeli już natomiast umieramy, czy znajdziemy Tam lepsze życie? Wierzący w Boga odpowiedzą - tak - ,,Wierzę w żywot wieczny - Amen". Oby nasz przyszły dom był lepszy, aby lśnił najjaśniejszym blaskiem, abyśmy spotkali tam naszych dobrych znajomych kolegów - Eugeniusza, Eleonorę. Moje oczy widzą przechadzających się po boskim ogrodzie, wstępują na niespotykanie piękne schody i pytają podniośle: kiedy się znów spotkamy? Czy pomyśleliście, że to może być choćby dziś? Pamiętam i coraz częściej mój umysł pochłania inną ojczyznę, tą z religii, z nauki o Jezusie, którego przybliżał nam szczupły katecheta o ,,Nikt nie zna ścieżek gwiazd, wybrańcem, kto wśród nas, zapukał ktoś to do mnie gość".
Czyżby jednak już pora iść, już czas?
Pamiętajcie o nich, pamiętajcie o swojej porze, ,,bo nikt się nie dowie..."

Jerzy Niemczyk
nauczyciel ZS w Wierzawicach

 


Z ogromnym żalem zawiadamiamy,
że w dniu 04.10.2012 roku

zmarł Dyrektor Wiesław Karasiński


Z ogromnym żalem zawiadamiamy,
że w dniu 05.11.2005 roku

zmarła Pani Eleonora Zielińska-Dziadosz


Dyrektor Eugeniusz Kujan

2 września 2002 r. nie powitał swoich uczniów i nauczycieli w szkole,
to oni żegnali jego w strugach deszczu i łez
na wierzawickim cmentarzu

W związku z obchodami Święta Edukacji Narodowej jak co roku członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami w imieniu całej społeczności szkolnej zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobach zmarłych Nauczycieli, Dyrektorów oraz Patrona Zespołu Szkół w Wierzawicach.

25 października odwiedziliśmy cmentarz parafialny, gdzie  uczennice klasy 8a złożyły wiązankę kwiatów i zapaliły znicz na symbolicznym grobie poświęconym tym mieszkańcom naszej miejscowości, którzy zginęli w czasie wojny. Kilka lat temu uczczono ich pamiątkową tablicą umieszczoną w wierzawickim kościele. Znajdują się na niej nazwiska tych, którzy oddali życie w służbie Ojczyzny.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

W ramach akcji „Szkoła pamięta” w dniach 24 – 25 października odwiedziliśmy zbiorową mogiłę z czasów II wojny światowej zlokalizowaną na skraju lasu w Wierzawicach.
To miejsce szczególne ze względu na swój związek z ważnymi wydarzeniami z przeszłości. To tutaj we wrześniu 1942 roku Niemcy rozstrzelali grupę Żydów z leżajskiego getta. Mogiła upamiętnia także przedstawicieli narodu żydowskiego, którzy zginęli z rąk hitlerowców w marcu 1943 roku w Brzózie Królewskiej.

Podobnie jak w roku ubiegłym nasza szkoła przyłączyła się do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach  szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, miejscowości, czy regionu.

W ramach akcji „Szkoła Pamięta” Samorząd Uczniowski przygotował i zaprezentował gazetkę informacyjną poświęconą słynnym nekropoliom europejskim. Szczególną uwagę zwrócono na te piękne, europejskie cmentarze, na których spoczywają Polacy.
Znalazły się tutaj: